Gitlab

Gitlab

·

2 min read

GitLab, bir web tabanlı Git veri deposu yönetim ve sürüm kontrol sistemidir. GitLab, kodlarınızı ve projelerinizi düzenli olarak yedeklemek, kodlar arasında değişiklikleri takip etmek ve bu değişiklikleri tek bir yerde toplamak için kullanılan bir araçtır. GitLab ayrıca, birden fazla kullanıcının aynı projede çalışmasına, dosyaları paylaşmasına ve yorum yapmasına olanak tanır.

GitLab, kodlarınızın kalitesini arttırmak için çeşitli araçlar sunar, örneğin test otomasyonu, yama takibi ve statik kod analizi. GitLab, açık kaynak kodlu bir yazılım olarak kullanılabilir ve özel barındırma sunmak için de kullanılabilir.

GitLab Pages

GitLab üzerinde çalışan bir araçtır ve kullanıcıların, GitLab hesaplarındaki projelerine ait web sitelerini veya belgeleme sayfalarını barındırmasına olanak tanır. GitLab Pages, kullanıcıların, örneğin bloglarını veya proje sayfalarını yapılandırmasına ve barındırmasına olanak tanır ve tüm bu işlemleri GitLab üzerinde yapar. GitLab Pages, yapılandırmanıza göre statik veya dinamik web sitelerini barındırabilir ve çok düzenli bir yapıya sahiptir, böylece web sitenizi veya belgelemenizi düzenli olarak güncelleyebilirsiniz. Ayrıca, GitLab Pages ile, web sitenizi veya belgelemenizi, özel alan adınızla da kullanabilirsiniz.

Tüm Hizmetler


Domain Nasıl Eklenir?

  • Settings -> Pages diyerek açılan sayfadan New Domain butonuna tıklayın

  • Etki alanınız için Domain adresini girin. Bu aşamada geçerli bir sertifikanız yoksa Automatic sertificate diyerek gitlab tarafından ücretsiz sertifika alabilirsiniz. Create New Domain butonuna tıklayın

  • DNS işlemleri için gereken bilgileri not alın. Kullanmış olduğunuz alan adının yer aldığı dns ayarlar sayfasını açın. Tabloda ki gibi dns ekleme işlemlerini yapın.

FromDNS RecordTo
example.comA35.185.44.232
_gitlab-pages-verification-code.example.comTXTgitlab-pages-verification-code=00112233445566778899aabbccddeeff
example.comCNAMEnamespace.gitlab.io
  • DNS ekleme tamamladıktan sonra doğrulama yaparak deponuz için onay verme işlemini gerçekleştirin.

  • DNS ayarlarınız doğru yapmadığınız taktirde doğrulama işlemi gerçekleşmiyecektir.

  • Onay işleminden sonra gitlab sertfika alımı 24 sa içerisinde etkinleşecektir.

  • Proje Settings -> Pages diyerek açılan sayfadan Visibility -> Sayfa Yetki Kontrol alanını herkes olarak düzenleyip kaydedin.

  • Sırasıyla adımları doğru yaparak Dns yönlendirme işlemiyle deponuzun eşleşmesi tamamlanıp, genele açık bir şekilde yayında olacaktır.